click on number to change image or wait 5 sec. to be changed automatically
Besim Lutolli lindi mė 13.09.1968 nė Prishtinė, Kosovė.
Ka mbaruar Akademinė e Arteve - Dega e grafikės, nė Universitetin e Prishtinės

Ishte pjesėmarrės nė mė shumė se 50 ekspozita kolektive kombėtare dhe ndėrkombėtare, nė tė cilat ka marrė disa shpėrblime pėr pikturė, ndėr to edhe fitues i ēmimit tė parė pėr pikturė "Flaka e Janarit", 1997.

Ka punuar disa skenografi pėr shfaqje teatrale nė Kosovė dhe rajon siē janė:

• Hamleti, Shakespeare
• Personat, I. Bergman
• I huaj, A. Camus
• Loja, Edna Mazia
• Prezenca, S. Becket
• etj

Ishte autor i dhjetra dizajneve tė posterėve dhe ballinave tė librave vendore dhe ndėrkombėtare.

Gjithashtu, ishte skenarist i disa filmave tė shkurt artistik, tė xhiruar nė Francė, Maqedoni dhe Kosovė.

Pikturat e Besim Lutollit mbahen tek shumė koleksionues tė artit nė Francė, Japoni, SHBA, Gjermani, Holandė, Norvegji, Angli etj.oil on triplex
click on number to change image or wait 5 sec. to be changed automatically
PAINTINGS
BIOGRAFIA   /  EKSPOZITAT  /  KRITIKAT   /   MEDIAT   /   KONTAKT
SHQIP   /    ENGLISH                                  HOME    /